Sinem KOBAL Fan Club
Büyüyen ve gelişen Sinem KOBAL arşivine üye olun.

Üye olduğunuz taktirde;

- Konuyu favoriye ekleyip istediğiniz zaman geri dönebileceksiniz.
- Açılan Büyük Galeri sayfasında yorum yazabilecek, resim ekleyebileceksiniz.
- Kimsenin görmediği resimleri görme şansına sahip olabileceksiniz.
- Özel Forumları görme şansına sahip olabileceksiniz.

AYRICA Sinem KOBAL Fan Forum;
- Sıkıcı ve soğutucu reklamların olmadığı,
- Sinem KOBAL'ın her türlü bilgisini toplayan ve dahi dağıtan,
- İzleyici gözüyle Sinem KOBAL'ı yorumlayan bir Fan Sitesidir.

Sinem KOBAL Fan Forum - Bilgi İşlem

Sinem KOBAL Fan Club

Sinem KOBAL'a dair...
 
Portal-Yeni!Kayıt OlAnasayfaSSSGiriş yap

Televizonu Kim İcat Etti?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj

Admin
Admin
Admin

1 2
avatar
3 4Kadın
Yaş : 27 Kayıt tarihi : 09/01/08 Mesaj Sayısı : 846 Yaşadığınız Şehir : Ankara Hobiler : Tiyatro İşiniz : Öğrenci
MesajKonu: Televizonu Kim İcat Etti? C.tesi Mayıs 24, 2008 4:37 pm

  Televizonu Kim İcat Etti?  Hepinizin bildiği gibi,televizyon gerçekten karmaşık, hayli çapraşık bir cihazdır. Çalışmasındaki temel ilkeler de aynı ölçüde çapraşık sayılır. Bu tür çapraşık ilkelerin geliştirilmesinde, başlangıç noktasından bugüne ulaşmasında çok sayıda kişinin payının olacağı tartışma kabul etmez bir gerçektir. Başka türlü söylemek gerekirse, televizyon bir tek kişi tarafından "icat edilmiş" değildir.

  Televizyona ulaşan olaylar ve olgular dizisi, 1817 yılında Jons Berzelius adında bir İsveçlinin,kimyasal bir eleman olan "selenyum"u bulmasıyla başlamıştır. Daha sonra, selenyumun "fotoelektrikiyet" diye tanımlanan bir niteliğe sahip olduğu anlaşıldı.

  1875 yılında G. R. Carey adındaki bir Amerikalı,fotoelektrik hücrelerini kullanarak, kabaca, taslakla Ündeki ilk televizyon sistemini meydana getirdi. Bir sahne, bir görünüm veya herhangi bir obje,bir mercek gurubuyla, bir sıra fotoelektrik hücresinin dışında odaklanıyordu. Her hücre, bir ampule geçireceği elektrik miktarını kontrol etmekteydi. Sahnenin ya da objenin (konu olarak alınan nesnenin, cismin) kabaca çizgileri,fotoelektrik hücrelerinin üzerine düşüyor,sonra ampuller dizisinin ışığında görülüyordu.

  Bundan sonraki adım araştırma diskinin icadı oldu. Söz konusu disk, 1884 yılında Paul Nipkow tarafından icat edildi. Bu,fotoelektrik hücrelerinin önünde dönen delikli bir diskti. Bir başka disk de, gözleyen kimsenin önünde dönmekteydi. Fakat uygulanan ilke Carey'inkiyle aynıydı.

  1923 de İngiltere'de Baird ve Amerika'da Jenkins'in çalışmalarıyla, pratik olarak resimlerin tellerle iletilmesi gerçekleştirildi. Sonra televizyon kameralarının (alıcı makinelerinin geliştirilmesinde büyük adımlar atıldı.

  Vladimir Zworykin ve Philo Farnsworth, ayrı birer tip kamerayı geliştirdiler. Bunlardan biri "Inkonoskop", öteki ise "görüntü ayrıştıran" diye tanımlandı. 1945 yılında , her iki makinenin pikap lambasının yerini " görüntü orthikon " diye tanımlanan bir eleman aldı. Günümüzün modern televizyon setlerinde "kineskop" adıyla bilinen bir resim lambası kullanılır.

  Aslında, pek tabii olarak, bütün bunlar televizyonun "kim tarafından icat edildiğini" belirtmeyip, kimlerin yardımı, çalışmaları ve katkısıyla bugünkü halini aldığını genel bir fikir halinde açıklamaktadır.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://gokcebahadir.forum.st

Televizonu Kim İcat Etti?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Sinem KOBAL Fan Club :: Genel :: Bilgi Küpü :: Bilim ve Teknik -
forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Ücretsiz blogunuzu yaratın